Wolontariat

Koło WOLONTARIATU
przy Michalickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym.Historia powstania Szkolnego Koła Wolontariatu zaczyna się od 1 października 2008 roku. Głównym impulsem do powstania tej inicjatywy było dzieło tworzącego się w Krośnie Hospicjum. Koordynatorem i dyrektorem Hospicjum w Krośnie był i jest do obecnej chwili ks. Marek Zarzyczny.
W naszej szkole nic się nie dzieje bez wspaniałych uczniów , z którymi przychodzi nam nauczycielom pracować. Tu zaznaczyć trzeba, że tworzące się koło wolontariatu wzięli w swoje ręce uczniowie z ogromną inicjatywą, nad wyraz kreatywni z otwartym sercem na drugiego człowieka. Uczennicą najbardziej zaangażowaną w powstanie i funkcjonowanie koła była niezastąpiona zawsze uśmiechnięta i energiczna Ewelina Zajdel z klasy Technikum Poligraficznego.

Ewelina Zajdel zostaje przewodniczącą klubu i w sposób niezastąpiony pełni tę funkcję do roku końca szkolnego 2009/2010.
Uczniowie pełniący funkcje to:
Kamila Mercik zastępca przewodniczącej
Natalia Zajdel skarbnik.

Członkami klubu byli również uczniowie (wówczas II LOa):
Patrycja Longawa
Kamila Urbanowicz
Aleksandra Fajkiel
Monika Urban
Michał Sieniawski
Marcin Stępień
Ilona Solińska
Karina Kaszewicz

Tradycją w działaniach koła zapisały się inicjatywy mające na celu wsparcie Hospicjum Krośnieńskiego przez różne akcje z których dochody przekazywaliśmy na budowę remontowanych budynków przeszłego Hospicjum. Każdy grosz był niezbędny.
Największym powodzeniem cieszyły SŁODKIE DNI w trakcie których uczniowie sprzedawali swoje wyroby w postaci ciast, ale były również zapiekanki, kanapki ale również była serwowana herbata dla najbardziej cierpliwych uczniów ze szkoły.
Inne inicjatywy to zbiórki pieniędzy w postaci kwesty, uczniowie z koła stanowili obsługę liturgiczną podczas Mszy Świętych. Po każdej mszy uczniowie zbierali pieniądze do puszek. Zebrana została kwota 2000 zł w całości przekazana ks. dyrektorowi Hospicjum w Krośnie. Przy okazji wręczenia daru od z kwesty uczniowie mogli zwiedzić budujące się hospicjum. Przy tej okazji bardzo gorąco dziękujemy wszystkim mieszkańcom Miejsca Piastowego i okolic za ofiarność i serce przez przekazany na ten cel każdego najmniejszego grosika.

Uczniowie również mieli okazję uczestniczyć w koncertach organizowanych na cześć wolontariuszy między innymi:
♦ w Państwowej Szkole Muzycznej 17 października 2008 roku występy miała pani Iwona Konieczkowska.
♦ 28 stycznia 2009 roku w krośnieńskim RCKP koncert pt Klasyka na karnawał” w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, czy ostatnim koncercie z udziałem ANNY DERESZOWSKIEJ, z zespołem Machina del Tango.

30 marca 2010 roku wolontariusze byli odpowiedzialni za przygotowanie i przeprowadzenie uroczystą Drogi Krzyżowej w drugi dzień Rekolekcji Świętych dla uczniów szkoły.

Do czerwca 2010 roku uczniowie z koła wolontariatu organizowali również Mikołajki dla dzieci z Domu Dziecka prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa. Wolontariusze również pełnili dyżury uczniowskie dla tych dzieci stanowiąc wsparcie dla pracowników tego domu w organizacji zabaw i pomocy w nauce.

Z inicjatywy Eweliny Zajdel uczniowie wolontariusze naszej szkoły wzięli udział w kursie wolontaryjno-hospicyjnym dającym uprawnienia do pracy w hospicjum w drugim półroczu roku szkolnego 2009/2010 byli to:
Angelika Nawracaj
Dorota Kudłata
Ewelina Dubiel
Dorota Kuczała
Justyna Durał
Katarzyna Rybak
Dorota Szczurek
Marzena Okrajek
Patrycja Bystrzycka
Aneta Turowska
Aneta, Rozkoszny
Jolanta Pająk
Kinga Curzydło
Anna Rysz
Maria Więch
Iwona Wilusz
Barbara Bąk
Andżela Fafajda
Edyta Krukar
Barbara Gruszka
Izabela Moskal
Anna Sznajder
Alicja Korab
Katarzyna Zima
Elżbieta Kandefer
Natalia Dobrzańska
Karolina Lorenc
Dawid Bol
Tomasz Czuba
Szymon Warchoł.

Kurs zakończył się 11 czerwca 2010 roku Dyplomy zakończenia kursu wręczała Pani prezes Stowarzyszenia Czyń dobro mimo wszystko” Kamila Bogacka-Brożyna.
Wolontariusze również w porozumieniu z Gminnym Ośrodkiem Pomocy społecznej i po pełnej akceptacji Pani Lucyny Baran Kierownik Ośrodka pomagają wyznaczonym osobom z terenu gminy Miejsce Piastowe (osoby starsze, dzieci bardzo poważnie chore) w codziennych czynnościach obsługowych - zakupy, sprzątanie, przygotowanie posiłków, zabawa i opieka nad dzieckiem - w trakcie roku szkolnego i na wakacjach przez kilka dni w tygodniu.

15 września 2010 w dowód uznania pracy koła wolontariatu uczniowie wyjechali na wycieczkę do Częstochowy a zaszczytu dostąpili:
Dorota Kudłata
Angelika Nawracaj
Roksana Fal
Curzydło Kinga
Lorenc Karolina
Zima Katarzyna
Dobrzańska Natalia
Okrajek Marzena
Dorota Szczurek
Anna Rysz
Barbara Gruszka
Edyta Krukar
Ewelina Zajdel.

17 października 2010 roku z inicjatywy Emilii Piech II LOb i Agaty Babiś IILOc przeprowadzona została kwesta na rzecz dziewczynki z Baligrodu chorej na białaczkę. Ksiądz proboszcz Piotr Bieniek wyraził zgodę by po każdej Mszy Świętej w kościele parafialnym uczniowie kwestowali została zebrana kwota 726,73 złotych i 1 euro. Również przy tej okazji gorąco dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za każdy przekazany grosz na ten cel.

Ruchy wolontariuszy zebrani w kołach wolontariatu przy różnych szkołach to przede wszystkim ludzie, których widać nie tylko w działaniach wirtualnych - a takich dziś najwięcej. To przede wszystkim ludzie, którzy potrafią stanąć twarzą w twarz przy osobach będących w potrzebie a nade wszystko są gotowi podać drugiemu swoją pomocną dłoń i serce.

Szkolne koło Wolontariatu przy Michalickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym liczy również na CIEBIE!

Opiekun pedagog
Bolesław Wota

Współpracujemy z:

Przejdz na zawodowstwo
PTI ECDL
Akademia Cisco
cyfryzacja

Projekty

Kontakt

  • Ul. Ks. Bronisława Markiewicza 25b
    38-430 Miejsce Piastowe
  • Tel/Fax. 13 43 530 70 (Sekretariat)
  • E-mail:
  • Tel. 13 43 530 73 (Internat)
  • E-mail:
  • Tel. 13 43 530 70 (Warsztaty)